З 4 по 8 червня 2018 року Міністерство економічного розвитку і торгівлі України та Державне підприємство «Український інститут інтелектуальної власності» (Укрпатент) спільно із Всесвітньою організацією інтелектуальної власності (ВОІВ) провели в Укрпатенті навчальний семінар з питань складання патентних заявок (National Patent Drafting Workshop).
З 4 по 8 червня 2018 року Міністерство економічного розвитку і торгівлі України та Державне підприємство «Український інститут інтелектуальної власності» (Укрпатент) спільно із Всесвітньою організацією інтелектуальної власності (ВОІВ) провели в Укрпатенті навчальний семінар з питань складання патентних заявок (National Patent Drafting Workshop).
Аудиторію заходу, розрахованого на 5 днів поглибленого вивчення теоретичних положень і практичних занять, склали українські фахівці з інтелектуальної власності (ІВ): юристи, патентні повірені, представники промислових підприємств, освітніх, науково-дослідних закладів з різних регіонів України. Основною темою семінару було обрано складання та подання патентних заявок, ведення справи за поданими заявками. Слід зазначити, що семінар проводився виключно англійською мовою й передбачав активне спілкування та взаємодію учасників і доповідачів у ході навчання.
Основну програму семінару розпочала начальник сектору електротехніки та приладобудування відділу фізико-технічних технологій відділення експертизи заявок на винаходи, корисні моделі та топографії інтегральних мікросхем Укрпатенту Інна Бойцова. Фахівець детально ознайомила учасників з державною системою правової охорони інтелектуальної власності, основними історичними етапами її розвитку, процедурою патентування в Україні та презентувала структуру, основні завдання та функції Укрпатенту. Особливу увагу доповідач звернула на життєвий цикл заявки, кваліфікацію експертів, особливості національного законодавства у сфері ІВ, виконання Укрпатентом функцій Міжнародного пошукового органу (МПО) та Органу міжнародної попередньої експертизи (ОМПЕ) відповідно до Договору про патентну кооперацію (PCT) та ін.
Також перший день семінару був присвячений розгляду правових вимог щодо патентоздатності та складових патентної заявки. Тему презентували патентні повірені України Михайло Дубинський і Тарас Макітрук, представники патентно-юридичної агенції «Дубинський&Ошарова». Співробітник з правових питань відділу патентного права ВОІВ Аїда Долотбаєва розглянула процес подання заявки на патент, а європейський та швейцарський патентний повірений Дієго Вергані (м. Женева) виступив з доповіддю, у якій ішлося, зокрема, про теоретичні аспекти захисту новаторських концепцій та складання формули винаходу. Програму продовжили практичні заняття із зазначеної тематики, а також обговорення складових формули винаходу, координоване європейським патентним повіреним Ральфом Аткінсоном (Atkinson&Company, м. Лондон).
Другий та третій дні семінару були майже повністю присвячені практичним заняттям. Під керівництвом Дієго Вергані та Ральфа Аткінсона українські фахівці вивчали структуру формули винаходу та активно опрацьовували методологію складання формули. Робота велася в групах, а результати навчальних досліджень презентувалися європейським експертам і колегам. Колективний підхід до пошуку шляхів вирішення запропонованих навчальних кейсів забезпечив максимальну ефективність та уніфікованість практикумів. Четвертий день семінару розпочався з висвітлення загальних проблем етапу складання заявок, які були виявлені під час виконання попередніх вправ. Після прослуховування вступної частини до теми складання патентної заявки учасники розпочали практичні заняття в невеликих групах. П'ятий день семінару розпочала доповідь Михайла Дубинського, у якій була на прикладах продемонстрована важливість набуття навичок зі складання заявок для сфери інновацій та трансферу технологій. Продовжили навчання практичні групові заняття зі складання патентних заявок, а підсумували програму семінару загальний огляд заходу, вручення іменних сертифікатів учасникам та сесія питань і відповідей.
Представник ВОІВ та європейські патентні повірені високо оцінили здібності українських фахівців та їхнє прагнення опанувати всі складові процесу складання патентних заявок у ході National Patent Drafting Workshop, а також висловили сподівання, що проведення заходів такого зразка в майбутньому сприятиме не тільки професійному зростанню експертів, але й зробить значний внесок у розвиток культури патентування в Україні.
08 червня 2018