24 – 28 січня 2018 року в Україні з офіційним візитом перебуває заступник Генерального директора Всесвітньої організації інтелектуальної власності (ВОІВ) з питань винаходів та технологій Джон Сандаж.
24 – 28 січня 2018 року в Україні з офіційним візитом перебуває заступник Генерального директора Всесвітньої організації інтелектуальної власності (ВОІВ) з питань винаходів та технологій Джон Сандаж.
Сфера відповідальності Джона Сандажа включає управління міжнародною системою патентування згідно з Договором про патентну кооперацію (РСТ) та функціонування Центру ВОІВ з арбітражу й посередництва. Також представник міжнародної організації забезпечує діяльність Постійного комітету ВОІВ з патентного права та координує надання юридичних консультацій у цій галузі для різних країн.
Окрім Джона Сандажа, провідну міжнародну організацію з інтелектуальної власності (ІВ) представляє координатор програм відділу співробітництва ВОІВ з країнами Кавказу, Центральної Азії та Східної Європи Департаменту співробітництва з країнами з перехідною економікою та розвиненими країнами Євгеній Сесицький.
У рамках візиту пана Сандажа 25 січня 2018 року в приміщенні Державного підприємства «Український інститут інтелектуальної власності» (Укрпатент) відбулася його зустріч з керівництвом та патентними експертами Укрпатенту. В заході взяли участь Генеральний директор Укрпатенту Андрій Кудін та директор Укрпатенту з питань експертизи Наталія Петрова. На початку зустрічі Джон Сандаж передав привітання українським фахівцям з ІВ від Генерального директора ВОІВ Френсіса Гаррі, зокрема з нагоди продовження повноважень Укрпатенту в якості Міжнародного пошукового органу (МПО) та Органу міжнародної попередньої експертизи (ОМПЕ) до 31 грудня 2027 року. Джон Сандаж відзначив значне зростання кількості міжнародних пошуків, проведених Укрпатентом, у 2017 році. Високоповажний гість висловив упевненість, що ефективна взаємодія на міжнародному рівні в рамках PCT триватиме, а Україна, яка за кількістю заявок PCT зараз посідає 39-у позицію у світі (продемонструвавши за 10 років 30% зростання), нарощуватиме показники та залишатиметься серед лідерів за темпами розвитку та якістю підтримки інновацій. За словами керівника, провідною в цьому процесі є роль національних експертів, які фактично «дають життя» винаходам і забезпечують їх входження до економіки. У рамках аналізу системи PCT та глобальних проблем патентування Джон Сандаж підкреслив важливість переходу на електронний формат заявок з огляду на постійне зростання їх кількості, а також звернув увагу на двополярність у баченні розвитку системи патентування: відмінність у підході розвинених країн та країн з великою часткою малокваліфікованої праці заважає останніми роками зробити важливі кроки вперед в глобальному сенсі.
Коментуючи глобальний розвиток системи PCT, Джон Сандаж відзначив, що у 2017 році пройдено важливий рубіж – подано тримільйонну заявку. З цієї нагоди Генеральний директор ВОІВ Френсіс Гаррі направив лист-подяку новаторам по всьому світу, представникам держав-членів PCT, співробітникам відомств, що виконують різні функції в системі PCT або пов’язаних з нею, і представникам міжурядових і недержавних організацій та груп громадянського суспільства. Також на сайті ВОІВ опубліковано меморандум The PCT System – Overview and Possible Future Directions and Priorities, у якому окреслені загальні напрями й пріоритети майбутньої діяльності з подальшої оптимізації системи.
Експерти Укрпатенту скористалися можливістю поставити учасникам делегації ВОІВ додаткові запитання, зокрема щодо вдосконалення інструментів пошуку та подання електронних заявок, можливості проведення спеціалізованих тренінгів для експертів тощо.
26 січня 2018 року в рамках візиту пана Сандажа на базі Укрпатенту проведено круглий стіл за участю патентних повірених України та представників бізнес-кіл. У заході під егідою Міністерства економічного розвитку і торгівлі (МЕРТ) України взяли участь директор департаменту інтелектуальної власності МЕРТ Валерій Жалдак та директор Укрпатенту з питань експертизи Наталія Петрова. Аудиторія поставила зарубіжним гостям велику кількість запитань, які стосувалися функціонування системи PCT, роботи Укрпатенту в якості МПО/ОМПЕ, ефективного трансферу технологій та підтримки винахідництва, удосконалення національного законодавства, стимулювання зарубіжного патентування, механізмів ефективного вирішення доменних спорів у міжнародному форматі. Також у ході зустрічі порушувалися питання про створення в Україні Центру підтримки технологій та інновацій та про організацію проведення в листопаді 2018 року чергового форуму Innovation Market.
Завершуючи захід, Джон Сандаж подякував за теплий прийом в Україні, де він перебуває вперше, та висловив сподівання, що матиме можливість відвідати нашу країну знову.