З 30 жовтня по 02 листопада 2017 року в штаб-квартирі Всесвітньої організації інтелектуальної власності (ВОІВ) у м. Женева відбулася 38-а сесія Постійного комітету із законодавства у сфері торговельних марок, промислових зразків та географічних зазначень. У засіданні Комітету взяла участь українська делегація, до складу якої увійшли представники Державного підприємства «Український інститут інтелектуальної власності».
З 30 жовтня по 02 листопада 2017 року в штаб-квартирі Всесвітньої організації інтелектуальної власності (ВОІВ) у м. Женева відбулася 38-а сесія Постійного комітету із законодавства у сфері торговельних марок, промислових зразків та географічних зазначень (Комітет).
У засіданні Комітету взяла участь українська делегація, до складу якої увійшли представники Державного підприємства «Український інститут інтелектуальної власності» – начальник відділу прав на позначення відділення нормативно-правового забезпечення та економіки інтелектуальної власності Валентина Гайдук й начальник відділу кваліфікаційної експертизи заявок на позначення відділення експертизи заявок на позначення та промислові зразки Валентина Савченко.
Під час роботи сесії відбулося обговорення питань, винесених на порядок денний сесії. Зокрема, ішлося про надання правової охорони промисловим зразкам, які включають або являють собою дизайн графічних інтерфейсів користувачів, графічних символів і шрифтових гарнітур/друкованих шрифтів; про службу цифрового доступу до пріоритетних документів; про охорону назв країн від реєстрації й використання їх у якості торговельних марок (процедури, підходи та потенційні сфери збігу позицій, коментарі держав-членів та аналіз цих коментарів); а також визначався подальший план роботи Комітету щодо географічних зазначень.
Щодо надання правової охорони промисловим зразкам, які включають або являють собою дизайн графічних інтерфейсів користувачів, графічних символів і шрифтових гарнітур/друкованих шрифтів була проведена інформаційна сесія, на якій відповідним досвідом поділилися представники відомств Ізраїлю, Японії, США, Кореї, Молдови та представники бізнесу.
За результатами обговорення вирішили, що держави-члени й акредитовані неурядові організації виберуть окремі аспекти проблеми представлення дизайну графічних інтерфейсів користувачів, графічних символів і шрифтових гарнітур/друкованих шрифтів, над якими доцільно продовжувати роботу Комітету.
У межах розгляду питання про Службу цифрового доступу (DAS) до пріоритетних документів низка делегацій доповіли про роботу щодо впровадження DAS для промислових зразків. Інші делегації зробили заяви про те, що їхні країни активно розглядають питання впровадження цієї системи в найближчому майбутньому. Голова Комітету закликав держави-члени більш активно використовувати DAS як для промислових зразків, так і для торговельних марок.
За результатами обміну думками щодо питань, пов’язаних з охороною назв країн від реєстрації й використання їх у якості торговельних марок, делегації визнали, що проблема є актуальною, і вирішили на наступній сесії Комітету провести круглий стіл для обговорення питань відомчої експертизи торговельних марок, які складаються з назв країн або включають такі назв. Зокрема, вирішено розглянути: законодавство держав членів з конкретних питань; суспільне надбання проти розрізняльної здатності; словесну торговельну марку проти комбінованої марки; сприйняття окремим споживачем (вторинне значення), що вважається назвою країни; обмеження переліку товарів і послуг; виключення та інші питання практики.
Також було порушено питання про подальшу роботу стосовно географічних зазначень. За результатами обговорень і з метою розширення обміну інформацією та активізації конструктивного діалогу з цієї теми вирішено доручити Секретаріату скласти для розгляду в рамках Комітету перелік питань, запропонованих державами-членами та міждержавними організаціями інтелектуальної власності із статусом спостерігача, який міг би стати основою для запитальника щодо географічних зазначень. Передбачено, що перелік питань буде побудовано за такими темами: національні та регіональні системи, які можуть забезпечити певний ступінь охорони географічних зазначень; основи охорони (торговельна марка/зазначення як об'єкт охорони, товари, що охоплюються/послуги тощо); заявка та реєстрація (право на подання заявки, зміст заявки, підстави для відмови, експертиза і заперечення), право інтелектуальної власності/право на використання, заяви інших країн про надання охорони; обсяг охорони, право на звернення в суд і захист; використання/неправомірне використання географічних зазначень, назв країн та географічних термінів в Інтернеті та DNS, включаючи ДВУ, рДВУ та ксДВУ (приклади, випадки, механізми припинення неправомірного використання, підстави для охорони, коли це необхідно).
Крім того, Комітет затвердив план своєї роботи щодо географічних зазначень, який, зокрема, передбачає вжиття зазначених заходів.
08 листопада 2017