З 2 по 11 жовтня 2017 року в м. Женева, Швейцарська Конфедерація, проходила 57-а серія засідань Генеральної Асамблеї держав-членів Всесвітньої організації інтелектуальної власності. Участь у заході взяла українська делегація на чолі із заступником Міністра економічного розвитку і торгівлі України Михайлом Тітарчуком.
З 2 по 11 жовтня 2017 року в м. Женева, Швейцарська Конфедерація, проходила 57-а серія засідань Генеральної Асамблеї держав-членів Всесвітньої організації інтелектуальної власності (ВОІВ). Участь у заході взяла українська делегація на чолі із заступником Міністра економічного розвитку і торгівлі України (МЕРТ) Михайлом Тітарчуком.
У вступній промові заходу Генеральний директор ВОІВ Френсіс Гаррі повідомив про позитивні фінансові результати, досягнуті міжнародною організацією за 2016 рік, а також очікувані позитивні результати у 2017-му. За словами керівника, зміцнення фінансових позицій ВОІВ протягом останніх декількох років одночасно з розширенням її міжнародного покриття на фоні незмінності платежів у рамках глобальних систем інтелектуальної власності (ІВ) свідчить про постійне зростання попиту на послуги ІВ у світі. Глобальні системи ІВ (PCT, Мадридська та Гаазька), створені за роки існування організації, затвердили свою надійність і привабливість для заявників. Важлива глобальна проблема, якої торкнувся у своїй промові Френсіс Гаррі, – прискорення світових темпів інноваційного зростання. Цей процес несе нові виклики, на які ВОІВ починає відповідати уже сьогодні. Організація впритул підійшла до створення "мережі знань ВОІВ", яка дозволить країнам та відомствам обмінюватися даними. Сектор "великих даних", використання машинного інтелекту та можливостей Інтернету речей теж у фокусі уваги ВОІВ, яка розпочала формувати базу знань, що дозволить найбільш ефективно поєднати можливості класичної системи ІВ та сучасних технологій.
Одним з ключових програмних заходів для України в Женеві стало підписання Угоди між МЕРТ та Міжнародним бюро ВОІВ про виконання Державним підприємством «Український інститут інтелектуальної власності» (Укрпатент) функцій Міжнародного пошукового органу та Органу міжнародної попередньої експертизи (МПО/ОМПЕ). Від імені ВОІВ документ підписав її Генеральний директор Френсіс Гаррі. Зазначимо, що на сьогодні статуси МПО/ОМПЕ надані 22 патентним відомствам світу. Проект зазначеної угоди було затверджено 5 жовтня 2017 року під час процедури призначення Міжнародних пошукових органів та Органів міжнародної попередньої експертизи в рамках РСТ. Підписана в Женеві Угода про виконання Укрпатентом функцій МПО/ОМПЕ чинна до 31 грудня 2027 року.
Українська делегація відзначилась активною взаємодією з міжнародними партнерами в межах заходу. Від імені МЕРТ були підписані Меморандуми про співробітництво у сфері ІВ зі Скандинавським патентним інститутом, Відомством з патентів і торговельних марок Турецької Республіки, Відомством з патентів та торговельних марок Королівства Іспанія. Також обговорено наміри підписати меморандуми про взаєморозуміння з представниками патентних відомств Індії, Китаю, Франції, Білорусі, Польщі, Аргентини, Чилі, Бразилії та Мексики, заплановано розробити деталізовані плани спільних заходів та визначити пріоритетні напрями двостороннього співробітництва. З представниками країн Латинської Америки додатково обговорено можливість укладання Угоди щодо прискореного патентного діловодства (Patent Prosecution Highway).
Як зазначив учасник української делегації Генеральний директор Укрпатенту Андрій Кудін, з огляду на насичений графік робочих зустрічей українських фахівців з країнами-партнерами України у сфері ІВ, а також на активність представників українського відомства під час цьогорічної серії засідань керівних органів ВОІВ можна говорити не тільки про затвердження представництва України в зазначених органах, але й про можливість її безпосереднього впливу на реалізацію стратегічних напрямів діяльності ВОІВ. За словами керівника, усе вищезазначене, а також затвердження Укрпатенту в статусі МПО/ОМПЕ ставить перед українськими фаховими колами завдання нового порядку, спрямовані на розвиток та підтримку інновацій у локальному та міжнародному просторі.
Одним з найбільш дискусійних питань цьогорічної Генеральної Асамблеї держав-членів ВОІВ стало планування відкриття нових зовнішніх бюро ВОІВ на період 2018 – 2019 років. Пропозиції щодо створення в наступний дворічний період зовнішнього бюро подали до ВОІВ дев’ять країн: Азербайджан, Індія, Іран (Ісламська Республіка), Оман, Республіка Корея, Румунія, Саудівська Аравія, Туреччина та Об'єднані Арабські Емірати. У фіналі Генеральна Асамблея ВОІВ ухвалила, що у 2018 році буде розглянуте питання про відкриття у 2018 –2019 роках до чотирьох зовнішніх бюро ВОІВ, у тому числі в Колумбії.
Особливо дискусійним виявилося питання про склад Комітету ВОІВ з Програми та Бюджету (КПБ), обговорення якого тривало не тільки в ході засідань, але й під час неформальних консультацій. У результаті, за підсумками неофіційних консультацій між координаторами груп, Генеральна Асамблея одностайно обрала членами КПБ на період з жовтня 2017 по жовтень 2019 рік такі держави: Алжир, Анголу, Аргентину, Азербайджан, Бангладеш, Бразилію, Болгарію, Камерун, Канаду, Чилі, Китай, Колумбію (2019 рік), Коста-Ріку (2018 рік), Чеську Республіку, Еквадор, Єгипет, Сальвадор, Естонію, Ефіопію, Францію, Габон, Німеччину, Грецію, Гватемалу, Угорщину, Індію, Іран (Ісламську Республіку), Італію, Японію, Казахстан, Киргизстан, Латвію, Литву, Малайзію, Мексику, Марокко, Нігерію, Оман, Панаму, Республіку Корея, Румунію, Російську Федерацію, Сінгапур, Південну Африку, Іспанію, Швецію, Швейцарію (ex officio), Таджикистан, Таїланд, Туреччину, Уганду, Об'єднані Арабські Емірати, Велику Британію, Сполучені Штати Америки. Також Голова Генеральної Асамблеї ВОІВ проведе консультації щодо забезпечення інклюзивності, транспарентності й ефективності КПБ з урахуванням з-поміж іншого географічного представництва з метою підготовки й прийняття Генеральної Асамблеєю ВОІВ виваженого рішення щодо порушеного питання на її 50-й сесії у 2018 році.
Також тривалим було обговорення питання про скликання Дипломатичної конференції з прийняття Договору щодо законів про промислові зразки (документ WO/GA/49/8). У результаті Генеральна Асамблея ВОІВ ухвалила рішення, що на своїй наступній сесії у 2018 році вона продовжить розгляд питання про скликання дипломатичної конференції для прийняття договору про закони за зразками, і висловила намір провести її наприкінці першої половини 2019 року.
У підсумку держави-члени ВОІВ схвалили Програму і Бюджет на дворічний період 2018 – 2019 роки; цей документ передбачає збільшення доходів на 10,9 % у результаті зростаючого попиту на глобальні послуги ВОІВ у сфері подання заявок на об'єкти ІВ, а також інші послуги міжнародної організації без підвищення розміру зборів, які стягуються з користувачів. Очікується, що витрати ВОІВ зростуть на 2,7 %; створення нових посад не планується. Також держави-учасники ВОІВ домовилися продовжити дворічний мандат на проведення переговорів з тематики інтелектуальної власності, традиційних знань, фольклору і генетичних ресурсів і погодили програму роботи Міжурядового комітету з інтелектуальної власності, генетичних ресурсів, традиційних знань і фольклору на вказаний вище дворічний строк.
У заключному слові до учасників засідань Генеральний директор Френсіс Гаррі привітав дух співпраці, який об’єднує представлені на заході держави, відзначивши, що вони заклали фундамент для майбутнього руху вперед та досягнення організацією поставлених цілей.
Під час проведення серії засідань Генасамблеї ВОІВ делегати мали можливість узяти участь у низці симпозіумів, виставок та презентацій, організованих державами-учасницями ВОІВ, зокрема членами Асоціації держав Південно-Східної Азії (АСЕАН), Австралією, Колумбією, Грузією, Італією, Мексикою й Парагваєм.
17 жовтня 2017