28 грудня 2016 року на базі Державного підприємства «Український інститут інтелектуальної власності» (Укрпатент) проведено круглий стіл на тему: «Практика визнання недійсними прав інтелектуальної власності в судовому порядку». Організаторами заходу виступили Державна служба інтелектуальної власності України та Укрпатент.
28 грудня 2016 року на базі Державного підприємства «Український інститут інтелектуальної власності» (Укрпатент) проведено круглий стіл на тему: «Практика визнання недійсними прав інтелектуальної власності в судовому порядку». Організаторами заходу виступили Державна служба інтелектуальної власності України (ДСІВ) та Укрпатент.
Головною метою зустрічі стало ознайомлення представників у справах інтелектуальної власності та широкого кола юридичних і фізичних осіб з особливостями визнання недійсними прав інтелектуальної власності (ІВ) у судовому порядку. Аудиторію круглого столу, яка налічувала понад 70 осіб, склали патентні повірені, юристи, фахівці з інтелектуальної власності, представники освітніх та наукових закладів.
На початку заходу начальник управління правового забезпечення промислової власності ДСІВ Інна Шатова, яка виконувала роль модератора круглого столу, відзначила важливість та актуальність запропонованої до розгляду тематики. Зі свого боку директор з розвитку відносин інтелектуальної власності Укрпатенту Анатолій Горнісевич окреслив основні проблеми в судочинстві, пов’язані із захистом прав ІВ на сучасному етапі, та висловив сподівання, що конструктивний діалог учасників обговорення сприятиме найбільш ефективній реалізації зазначених механізмів.
Основну програму круглого столу відкрив начальник відділу організації захисту прав та розгляду звернень громадян Укрпатенту Микола Потоцький, який запропонував аудиторії огляд правових позицій судів у справах про визнання недійсними прав ІВ. Доповідач висвітлив основні проблеми захисту прав ІВ, акцентувавши увагу на питаннях підвідомчості спорів, позовної давності; розглянув практику забезпечення позовів, вказавши на можливість зловживань та створення умов, за яких ДСІВ не може виконувати судові рішення; запропонував шляхи вирішення проблеми, з-поміж яких моніторинг реєстру судових рішень. Під час доповіді були наведені приклади розгляду відповідних судових справ.
Продовжила програму доповідь заступника начальника відділу організації захисту прав та розгляду звернень громадян Укрпатенту Людмили Запорожець, яка розкрила основні аспекти конфлікту прав на торговельні марки та фірмові найменування. Зокрема, було розглянуто сутність фірмових найменувань, недоліки законодавчого забезпечення, пов’язані з їх використанням на території України, наведено приклади судових справ, ініційованих в Україні власниками фірмових найменувань іноземного походження. Обговорювалося й питання коректного визначення моменту початку використання найменування на території України.
Основною темою доповіді головного фахівця відділу організації захисту прав та розгляду звернень громадян Укрпатенту Вадима Ресенчука стали питання судового захисту комп’ютерних програм та їх реєстрації як об’єктів авторського права. Доповідач окреслив особливості державної реєстрації в цьому випадку, проаналізував нормативно-правову базу, а також відзначив основні недоліки практики судочинства (ішлося про вимогу скасування реєстрації об’єкту ІВ, яка не є обов’язковою). Фахівець звернув увагу на брак усталеної практики прийняття рішень вищих судових органів у цій сфері та неодностайність висновків на рівні перших інстанцій, навівши приклади розгляду відповідних справ.
Аудиторія взяла активну участь в обговоренні й поставила доповідачам змістовні запитання, спираючись на досвід з власної практики. Присутні запропонували обговорити додаткові аспекти захисту визнання недійсними прав ІВ в судовому порядку. На завершення круглого столу Інна Шатова подякувала колегам, висловивши сподівання, що програма заходів наступного року продовжить традиції висвітлення актуальних питань сфери ІВ.
29 грудня 2017