31 березня 2015 року в приміщенні Державного підприємства «Український інститут промислової власності» (ДП «УІПВ») відбувся семінар на тему «Особливості проведення експертизи заявок на винаходи, корисні моделі та топографії інтегральних мікросхем». Організаторами заходу, який було проведено на безоплатній основі, виступили спільно Державна служба інтелектуальної власності України (ДСІВ) та ДП «УІПВ».
31 березня 2015 року в приміщенні Державного підприємства «Український інститут промислової власності» (ДП «УІПВ») відбувся семінар на тему «Особливості проведення експертизи заявок на винаходи, корисні моделі та топографії інтегральних мікросхем». Організаторами заходу, який було проведено на безоплатній основі, виступили спільно Державна служба інтелектуальної власності України (ДСІВ) та ДП «УІПВ».
Відкриваючи семінар, який уже традиційно запрошує учасників навесні, заступник директора ДП «УІПВ» з питань експертизи Наталія Петрова звернула увагу на динаміку подання заявок на винаходи та корисні моделі в сучасних умовах. За її словами, скрутна економічна й політична ситуація в Україні спричинила зменшення кількості заявок у 2014 році до 90 % за окремими напрямами в порівнянні з 2013 роком. Тенденція продовжує зберігатися й у 2015 році – про це свідчать результати аналізу статистики за перші два місяці роботи, що не дозволяє, однак, поки що побачити повної картини.
– Основним вектором роботи на сьогодні залишається імплементація у сфері промислової власності законодавчих норм Європейського Союзу (ЄС) відповідно до Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, – підкреслила Наталія Петрова.
Блок доповідей семінару відкрив начальник відділення експертизи заявок на винаходи, корисні моделі та топографії інтегральних мікросхем ДП «УІПВ» Федір Луценко, який розкрив проблему визначення смислового змісту терміна «призначення об'єкта винаходу» та оцінювання такого призначення під час здійснення експертизи.
Для предметного висвітлення порушеного у виступі питання доповідач використав окремі приклади подання заявок у різних галузях технологій (механіки, транспорту, енергетики тощо).
Головний експерт відділу загального машинобудування, обробки металів та зварювання ДП «УІПВ» Оксана Захаревич-Сізікова презентувала аудиторії особливості проведення експертизи запатентованих корисних моделей на відповідність умовам патентоздатності в галузі упаковок.
Сучасним підходам до проведення експертизи запатентованих корисних моделей на відповідність умовам патентоздатності у галузі комп’ютерних технологій була присвячена доповідь головного експерта сектора телекомунікацій відділу загального машинобудування, обробки металів та зварювання ДП «УІПВ» Ірини Вихованець.
Продовження строку дії патенту на лікарські засоби в Україні, умови забезпечення правової охорони та особливості українського законодавства у цій сфері розглянула у своїй доповіді головний експерт відділу хіміко-біологічних технологій ДП «УІПВ» Олена Данилова.
Підходи до визначення винахідницького рівня хімічних сполук під час експертизи заявок на винаходи окреслила для слухачів головний експерт відділу хімії та металургії ДП «УІПВ» Наталія Лапінська. Особливий акцент було зроблено на виправленні типових помилок, яких припускають українські заявники при складанні заявок, зокрема, на відсутності зазначення технічного результату.
Доповідь головного експерта відділу контролю якості та вдосконалення експертизи заявок на винаходи, корисні моделі та топографії інтегральних мікросхем ДП «УІПВ» Кирила Ронського була сфокусована на розгляді математичних методів як об'єктів винаходу.
Фахівець, базуючись на нормах вітчизняного законодавства та практичному досвіді експертизи, детально розглянув можливості такого патентування, навівши приклади реалізації методів у реальних системах і пристроях.
Завершив блок доповідей розгляд питань імплементації європейських норм у нову редакцію Закону України «Про охорону прав на винаходи та корисні моделі», здійснений начальником відділу прав на результати науково-технічної діяльності ДП «УІПВ» Дмитром Павловим.
Підсумовуючи роботу заходу, Наталія Петрова подякувала гостям та доповідачам за активну участь в обговоренні актуальних питань, пов’язаних із експертизою заявок на винаходи та корисні моделі, та наголосила на важливості подальшого обміну досвідом на спеціалізованих семінарах із залученням фахівців сфери ІВ, заявників і представників у справах інтелектуальної власності.
У свою чергу учасники заходу висловили велику вдячність фахівцям ДП «УІПВ» за цікаве інформаційне наповнення та якісне представлення матеріалу та скористалися можливістю поставити доповідачам додаткові індивідуальні запитання щодо окремих випадків.
Аудиторія також висловила бажання долучитися до формування тематики та порядку денного подальших семінарів шляхом надання відповідних рекомендацій.