З 24 вересня по 2 жовтня 2018 року в Женеві (Швейцарія) пройшла 58-а серія засідань Генеральної Асамблеї Всесвітньої організації інтелектуальної власності (ВОІВ). Україну на заході представила делегація, яку очолив заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі України Михайло Тітарчук.
З 24 вересня по 2 жовтня 2018 року в Женеві (Швейцарія) пройшла 58-а серія засідань Генеральної Асамблеї Всесвітньої організації інтелектуальної власності (ВОІВ). Україну на заході представила делегація, яку очолив заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі України Михайло Тітарчук.
Відкриваючи захід, Генеральний директор ВОІВ Френсіс Гаррі зазначив, що роль інтелектуальної власності (ІВ) у світі невпинно зростає передусім завдяки стрімкому технічному прогресу. Це надає дедалі більшої цінності знанням, які лягають в основу нових нематеріальних активів, підвищує затребуваність прав ІВ та увагу, яку приділяють питанням цієї сфери урядові та бізнес-кола, ЗМІ й аналітики, а також широка громадськість. У щорічній доповіді, представленій Френсісом Гаррі Асамблеям держав-членів ВОІВ, відзначається, що в усьому світі нестримно активізується діяльність у галузі ІВ з наочним підтвердженням цього в економічних і суспільних процесах. Головні виклики ВОІВ, на переконання керівника, сьогодні зосереджені в нормотворчій площині та пов’язані із взаємодією систем ІВ та новітніх технологій, які нині охоплюють усі сфери життя. Перші два рішення світового класу, засновані на технологіях штучного інтелекту, створені в Центрі застосування передових технологій (ATAC) й уже ефективно використовуються в роботі організації. Окрім того, Френсіс Гаррі загострив увагу на створенні спеціального підрозділу з правового адміністрування ІВ, який координує програми взаємодії ВОІВ із судовими органами.
Щорічна серія засідань Генеральної Асамблеї держав-членів ВОІВ була традиційно представлена відповідними органами: Генеральною Асамблеєю, Координаційним комітетом та Асамблеями держав-учасниць Союзів, адміністративні функції яких виконує ВОІВ. У ході 58-ї серії засідань були підсумовані цьогорічні результати функціонування організації та обговорені стратегічні напрями її подальшої роботи; розглянута низка організаційних аспектів реалізації програми, бюджету та нагляду; заслухані звіти постійних комітетів та обговорені питання міжнародної нормативно-правової бази, серед яких скликання дипломатичної конференції стосовно прийняття угоди щодо законів про зразки; проаналізовані глобальні послуги у сфері ІВ; обговорені інші Асамблеї та Угоди, а також кадрові питання.
У промові від України під час пленарних засідань Генасамблеї Михайло Тітарчук наголосив, що з 2014 року Україна визначилася з цінностями та послідовно рухається до Європейської спільноти, за що платить надвисоку ціну в умовах агресії. Одним з ключових прохань України до ВОІВ є переведення її до регіональної групи країн Центральної Європи та Балтії ВОІВ та підтримка цієї ініціативи з боку європейських і світових партнерів.
У рамках заходу українська делегація взяла участь у засіданнях Генасамблеї. Також були проведені зустрічі з представниками країн-партнерів: підписані меморандуми про взаєморозуміння з представниками патентних відомств Чилі, Литви, Білорусі, Естонії, Франції, Польщі, Словаччини, Перу, Мексики. З Іспанським відомством з патентів та торговельних марок і Відомством з патентів та торговельних марок Турецької Республіки були підписані плани заходів на виконання меморандуму. Продуктивною стала зустріч з представниками патентного відомства Великої Британії, під час якої були обговорені можливості співробітництва у сфері ІВ з Україною. Одним з важливих питань, порушених у ході зустрічей з представниками зарубіжних відомств, було розширення міжнародної взаємодії ДП «Український інститут інтелектуальної власності» (Укрпатент), яке працює в статусі Міжнародного пошукового органу та Органу міжнародної попередньої експертизи відповідно до Договору про патентну кооперацію (PCT).
Підсумувала роботу української делегації на Генеральній Асамблеї зустріч з Генеральним директором ВОІВ п. Френсісом Гаррі. Керівник ВОІВ висловив підтримку ініціатив України в галузі ІВ. Представниками Міністерства економічного розвитку і торгівлі України та ВОІВ був підписаний Меморандум про взаєморозуміння й альтернативне вирішення спорів у сфері інтелектуальної власності. Також обговорювалися спільні проекти з ВОІВ, серед яких розробка Національної стратегії з інтелектуальної власності, політики в галузі інтелектуальної власності для університетів та НДІ, розвиток мережі Центрів підтримки технологій та інновацій (TISC) і розширення діяльності Академії ВОІВ в Україні.
Участь у цьогорічних засіданнях Генеральної Асамблеї взяли представники 191 держави-члена ВОІВ. Понад 1000 делегатів, представники урядових кіл, міжнародних та недержавних організацій розглянули велику кількість питань та прийняли рішення, спрямовані на розвиток глобальної системи ІВ, формування майбутнього інноваційної діяльності. Представництво України на заході в якості повноправного члена ВОІВ надало можливість разом з іншими державами виступити впливовим суб’єктом регулювання діяльності провідної міжнародної організації й дозволить більш ефективно реалізовувати наступні кроки в державній політиці з ІВ.
04 жовтня 2018