5 – 6 липня на базі Київського університету права Національної академії наук України (КУП НАНУ) проведено Регіональний семінар Всесвітньої організації інтелектуальної власності (ВОІВ) на тему «Політика у сфері інтелектуальної власності в університетах та науково-дослідних установах». Захід організовано ВОІВ спільно з Міністерством економічного розвитку і торгівлі України (МЕРТ) та КУП НАНУ.
5 – 6 липня на базі Київського університету права Національної академії наук України (КУП НАНУ) проведено Регіональний семінар Всесвітньої організації інтелектуальної власності (ВОІВ) на тему «Політика у сфері інтелектуальної власності в університетах та науково-дослідних установах». Захід організовано ВОІВ спільно з Міністерством економічного розвитку і торгівлі України (МЕРТ) та КУП НАНУ.
Відкриваючи семінар, ректор КУП НАНУ Юрій Бошицький підкреслив важливість реалізації стратегій з інтелектуальної власності (ІВ) в академічному середовищі, необхідність вивчення передового досвіду в цій сфері та впровадження найкращих практик провідних країн світу та міжнародних організацій. У свою чергу директор Департаменту країн з перехідною та розвиненою економікою ВОІВ Міхал Свантнер зазначив, що на сьогодні ключовими для України є забезпечення ефективного впровадження інновацій та комерціалізація ІВ. Що ж до організованої конференції, то вона повинна задати імпульс для створення регламентів з управління ІВ на початковій стадії інноваційного циклу. За словами заступника директора департаменту інтелектуальної власності МЕРТ Богдана Падучака, розвиток інновацій, подолання розриву між наукою та бізнесом є одним з пріоритетних напрямів діяльності Уряду України в процесі розвитку інноваційної економіки. У сенсі розв’язання цієї першорядної задачі відчутною є допомога та підтримка провідних міжнародних організацій, серед яких чільне місце посідає ВОІВ.
Основну частину семінару розпочала доповідь директора департаменту атестації кадрів вищої кваліфікації та ліцензування Міністерства освіти і науки України Андрія Шевцова, який висвітлив для аудиторії деталі створення механізмів підтримки академічної доброчесності, порушив питання системної протидії плагіатизму та практики запозичень у наукових роботах.
Участь у семінарі взяли фахівці з ІВ із зарубіжних країн, представники освітніх та науково-дослідних закладів Ізраїлю, Азербайджану, Словаччини та Білорусі. Багаторічний досвід Ізраїлю у створенні власної системи комерціалізації результатів академічних досліджень презентувала , професор університету Тель-Авіву. За її словами, комерціалізація інновацій, з одного боку, сприяє поверненню державою коштів, вкладених у наукові дослідження, але, з іншого, суперечить культурі відкритості та вільного обміну інформацією, властивій академічному середовищу. Тому в процесі впровадження інновацій важливо зберігати баланс між отриманням вигоди для суспільства й бізнесу та можливістю ефективної реалізації фундаментальних досліджень та розвитку науки.
Завідувач кафедри інтелектуальної власності і права Інституту інтелектуальної власності Національного університету «Одеська юридична академія» у м. Києві Павло Цибульов розглянув ситуацію, що склалася навколо політики з ІВ в українських вишах, та пояснив значущість ролі ІВ в інноваційній діяльності, підкресливши необхідність участі держави в створенні сприятливих умов для інноваційного процесу в Україні. Доповідач зазначив, що з огляду на занизький рівень ВВП на душу населення говорити про достатню активність держави в окресленому напрямі не доводиться.
На думку Міхала Свантнера, роль ученого в процесі комерціалізації винаходів повинна мати експертне спрямування, оскільки науковець не може охопити одночасно всі юридичні, економічні та соціальні аспекти проблеми, приймаючи рішення щодо продажу або ліцензування патентів. Водночас у країнах з перехідною економікою розвиток ринку комерціалізації інновацій є нагальною необхідністю, тому створення регламентів з ІВ є першочерговим завданням. У продовження семінару консультант департаменту країн з перехідною та розвинутою економікою ВОІВ Мохаммад Аль Габбал (Женева) представив типовий алгоритм розробки політики з ІВ, який пропонується ВОІВ університетам та науковим закладам, що реалізують власну стратегію щодо інтелектуальної власності.
Окрім доповідей, програма семінару включала панельні дискусії. Окремим блоком було виділено засідання експертної групи щодо реалізації національного проекту «Політика у сфері інтелектуальної власності в університетах та науково-дослідних установах» у 2017 році. Були обговорені конкретні кроки відповідного процесу, окреслені основні етапи, терміни й умови проекту. Як відзначив під час семінару Юрій Бошицький, роль експертів у процесі підготовки ефективної політики з ІВ є неоціненною, тому КУП НАНУ запрошує до активної співпраці провідних фахівців з ІВ, одночасно розширюючи представництво в наукових центрах різних регіонів України.