Об’єднаний європейський патентний реєстр був запущений у квітні цього року як частина Європейського патентного реєстру і має на меті вирішити одне з найсуттєвіших питань у галузі промислової власності – пошук і отримання інформації про те, що відбувається з патентом після видачі.
Об’єднаний європейський патентний реєстр (ОПР) був запущений у квітні цього року як частина Європейського патентного реєстру і має на меті вирішити одне з найсуттєвіших питань у галузі промислової власності – пошук і отримання інформації про те, що відбувається з патентом після видачі.
Після видачі європейського патенту відповідальність за його подальшу долю несуть держави-члени Європейської патентної організації (ЄПО), кожна у межах своєї юрисдикції. Тому, ще із заснування ЄПО, пошуковцям необхідно було переглядати національні патентні реєстри держав-членів ЄПО, щоб визначити правовий статус відповідного патенту на території кожної з них.
Механізми, покладені в основу функціонування ОПР, дозволяють користувачам отримати в одному місці всю необхідну інформацію стосовно будь-якого європейського патенту (бібліографічні дані, дані про правовий статус на території держав-членів ЄПО, тощо) після його видачі. Ця інформація, як не дивно, не зберігається в ОПР – вона міститься в національних реєстрах держав-членів ЄПО, а ОПР, у свою чергу, лише збирає і відображує її у зручному для користувача вигляді. Тому, відповідальність за точність, повноту і своєчасність даних несуть національні патентні відомства.
Приклад відображення даних в ОПР
Наразі до проекту залучені патентні відомства Фінляндії, Румунії, Люксембургу, Сербії та Словенії. Інші країни долучатимуться до ОПР по мірі запровадження і вдосконалення програмно-технічного інструментарію, необхідного для повноцінного обміну даними.
ОПР збирає і дозволяє переглядати такі дані:
-
код країни,
-
статус патенту,
-
номер заявки,
-
номер патенту,
-
дані про власника,
-
дата втрати чинності патенту,
-
дані про чинність/нечинність патенту,
-
дата останньої сплати зборів,
-
дата останнього оновлення даних в національному реєстрі.
Також, у разі наявності, наводиться пряме посилання на відповідний національний патентний реєстр.
Дата визнання патенту недійсним – це дата прийняття рішення про одну з таких подій:
-
відкликання патенту,
-
анулювання патенту,
-
визнання патенту недійсним,
-
закінчення строку дії патенту.
Дата, яка відображується в ОПР, є найновішою датою, доступною з відповідного національного патентного реєстру.
Дата втрати чинності патентом – це дата, з якої права, що надавалися патентом, вважаються нечинними на території відповідної країни.
Дата втрати чинності патентом може відрізнятися від дати визнання патенту недійсним залежно від обставин і кожної окремої національної процедури видачі патенту.
Більш детальну інформацію про ОПР можна отримати на офіційному веб-сайті Європейського патентного відомства.
Джерело інформації: Patent Information News 2/2015
20 липня 2015