21 – 23 лютого 2017 року на базі Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді Міністерства освіти і науки України проведено фінальний етап XVI Всеукраїнського чемпіонату з інформаційних технологій «Екософт-2017». Захід відбувся за підтримки Державної служби інтелектуальної власності України, Державного підприємства «Український інститут інтелектуальної власності», а також Українського молодіжного аерокосмічного об’єднання «Сузір'я».
21 – 23 лютого 2017 року на базі Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді (НЕНЦ) Міністерства освіти і науки України проведено фінальний етап XVI Всеукраїнського чемпіонату з інформаційних технологій «Екософт-2017». Захід відбувся за підтримки Державної служби інтелектуальної власності України (ДСІВ), Державного підприємства «Український інститут інтелектуальної власності» (Укрпатент), а також Українського молодіжного аерокосмічного об’єднання «Сузір'я» (УМАКО «Сузір'я»).
23 лютого в актовій залі НЕНЦ проведено урочисту церемонію нагородження учасників чемпіонату. Вела захід заступник директора НЕНЦ Тетяна Вербицька. Офіційну програму відкрило привітання від імені державної системи правової охорони інтелектуальної власності. Учасників чемпіонату привітав один з провідних та найдосвідченіших фахівців системи, заслужений діяч науки і техніки України, доктор технічних наук, професор Лев Глухівський. Він, зокрема, звернув увагу представників молодого покоління новаторів на сучасний рівень активності винахідників в Україні, який залишається високим попри економічні труднощі та негаразди. Проінформувавши аудиторію про методи захисту інтелектуального продукту, який створюється за допомогою сучасних високих технологій, Лев Глухівський наголосив на важливості своєчасного подання заявки на винахід або корисну модель до Укрпатенту, а також подальшого захисту створених під час розробки програмного забезпечення об'єктів авторського права та суміжних прав.
Активну участь в урочистостях з нагоди підведення підсумків та нагородження переможців і номінантів чемпіонату взяли перший космонавт незалежної України, Герой України Леонід Каденюк та голова правління УМАКО «Сузір'я» Володимир Петров.
За словами директора НЕНЦ, доктора педагогічних наук, професора Володимира Вербицького, приклад Леоніда Каденюка – вихідця з простої вчительської родини – є взірцем для наступного покоління молодих науковців, творців та новаторів України. Керівник нагадав присутнім про тісний зв’язок діяльності НЕНЦ та українських дослідників космічного простору. Під час свого космічного польоту на багаторазовому транспортному космічному кораблі «Колумбія» в листопаді 1997 року Леонід Каденюк здійснив низку біологічних експериментів, метою яких було вивчення фотосинтезу та механізмів розвитку рослин в умовах низької гравітації. Також Володимир Вербицький підкреслив важливість на сучасному етапі ролі навчання інформаційним технологіям у позашкільних закладах України та особистий внесок Олега Петрова у створення законодавчого підґрунтя для розвитку цієї сфери.
У своєму виступі Леонід Каденюк відзначив тісний взаємозв’язок космічних технологій з усіма аспектами діяльності людини на Землі, наголосив на важливості проведення системних біологічних та екологічних досліджень. За словами першого космонавта країни, з космосу негативні наслідки впливу діяльності людини на планету можна побачити неозброєним оком. Вирішення глобальних проблем екології, на переконання Леоніда Каденюка, можливе за допомогою сучасних технологічних засобів та нестандартних підходів, які використовуються молодими українськими новаторами, винахідниками та творцями в їхніх проектах. На закінчення промови перший космонавт та Герой України побажав учасникам чемпіонату творчих успіхів та реалізації заповітної мрії, з якої повинне починатися справжнє життя.
Голова правління УМАКО «Сузір'я» Володимир Петров у свою чергу підкреслив, що сьогодні діяльність організації спрямована на те, щоб аерокосмічні досягнення України стали не тільки основою для підручників з історії, але й невід’ємною складовою майбутнього країни. Однією з важливих умов збереження статусу космічної держави є діяльність нового покоління винахідників та майбутніх українських вчених.
Директором НЕНЦ Володимиром Вербицьким та головою правління УМАКО «Сузір'я» Володимиром Петровим було урочисто підписано Меморандум про співпрацю між закладами, який дозволить уже в найближчому майбутньому із залученням молодих українських творців та майбутніх науковців реалізовувати спільні проекти в галузі космічних, інформаційних та біотехнологій. Як зазначили керівники, цей крок є особливо символічним у рік 20-річного ювілею першого польоту українського космонавта до космосу.
Під час церемонії нагородження учасникам та призерам Всеукраїнського чемпіонату з інформаційних технологій «Екософт-2017» були вручені почесні кубки, сувеніри та навчальні матеріали з авторського права від державної системи правової охорони інтелектуальної власності України. Також за найкращу технічну реалізацію й інноваційний підхід до створення проекту учасники отримали спеціальні дипломи від Фізико-технічного інституту Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського». Керівники учнівських та студентських делегацій отримали подяки за підготовку фіналістів чемпіонату.
За результатами «Екософту-2017» було визначено переможців національного етапу міжнародного конкурсу «Infomatrix-2017» – вони візьмуть участь у фінальному етапі, який буде проведено з 27 квітня до 1 травня 2017 року в м. Бухарест (Румунія).
Всеукраїнський чемпіонат з інформаційних технологій «Екософт» проводиться НЕНЦ з 2002 року як відкрите індивідуально-командне змагання учнів загальноосвітніх, професійно-технічних навчальних закладів, студентів та аспірантів вишів, а також молодих професійних розробників. Роботи учасників розглядаються в категоріях «Програмування», «Web-розробка», «Прикладні програми», «Навчальні програми», «Ігрові програми», «Системні програми», «Програми спеціального призначення», «Функціональні пристрої», «Моделі», «Макети або опис», «Апаратне управління», «Роботи», «Комп'ютерне мистецтво», «Короткометражний фільм». Переможців чемпіонату у 2017 році було відзначено в таких номінаціях: «Неординарна творча розробка», «Стильність оформлення та якісний інтерфейс», «Високий професійний рівень продукту», «Максимальна функціональність продукту», «Висока суспільно-корисна спрямованість», «Краща розробка теми з екологічного спрямування», «Юна надія» (для учасників віком до 15 років), а також «Приз спонсорських симпатій». Розробки оцінюються журі з позицій функціональної завершеності, професійного рівня, технологічної надійності, практичної ефективності, ергономічності інтерфейсу, суспільної корисності, творчої оригінальності та рівня презентації.
24 лютого 2017