Пропонуємо до ознайомлення матеріал, присвячений 20-річчю Espacenet.
Першим кроком на шляху створення нинішнього Espacenet, якому в жовтні цього року виповнилось 20 років, було запровадження Європейським патентним відомством (ЄПВ) у 1995 – 1996 роках, за підтримки Європейської комісії, проекту Розподіленої патентно-інформаційної служби на базі мережі Інтернет (Distributed Internet Patent Services – DIPS). Служба DIPS – безоплатний ресурс ЄПВ, з початку свого створення орієнтований на широкий загал користувачів, вже у 1997 році дозволяв користувачам не тільки здійснювати пошук у масиві даних на рідній мові, використовуючи інтерфейс рідною мовою, але й шукати інформацію, опубліковану іншими мовами в інших масивах, не виходячи з «домашнього» інтерфейсу.
У процесі розвитку та вдосконалення назва проекту змінилась (з DIPS на Esp@cenet), а 19 жовтня 1998 року відбулось його офіційне представлення публіці. Цей офіційний запуск ресурсу відкрив нову епоху патентної інформації, коли один клік комп’ютерної миші надавав доступ до близько 30 млн патентних документів (можливість пошуку у національних відомчих колекціях патентної документації, а також всього світу, включаючи європейську (ЕР), міжнародну (РСТ) і японську колекції патентних документів). А вже починаючи з лютого 1999 року користувачам було надано можливість доступу до патентних документів 63 країн та організацій.
Надалі (у 2000 – 2002 роках) здійснювалося активне нарощування функціональних можливостей esp@cenet – до звичайних функцій, таких як пошук за ключовим словом, за номером публікації, номером заявки, іменем винахідника та заявника, а також класифікаційним індексом МПК, додались функція пошуку за ECLA (Європейська система класифікації), можливість доступу до численних рівнів публікації європейських патентних заявок та до міжнародних заявок (WO) і заявок Euro PCT, а також доступ до цитованих документів і до англомовних рефератів патентної публікації Кореї.
2003 – 2010 роки можна охарактеризувати періодом активного удосконалення ресурсу, зокрема, було створено новий інтерфейс, удосконалено ергономіку, покращено навігацію та інші функції, включаючи розширення даних у сімействі INPADOC та даних про правовий статус, запроваджено онлайн-помічник esp@cenet а також автоматичний переклад даних еsp@cenet на англійську, французьку, німецьку та іспанську мови. Станом на 2008 рік, коли ресурс відзначив свій 10-річний ювілей, сервери esp@cenet скеровувались та підтримувались 30 країнами ЄПК, а мережа esp@cenet охоплювала 26 мов світу. 61 країна надавала свої національні дані, які можна було напряму шукати на сервері ресурсу. 81 організація з інтелектуальної власності брала участь у всесвітній базі даних esp@cenet.
За період з 2011 року і донині продовжується курс на удосконалення та новації: створено новий зовнішній вигляд початкової сторінки сайту, нове ім’я ресурсу (Espacenet), нова функція експорту даних в Excel, збереження історії запитів тощо. Активно розвивався напрямок щодо машинного перекладу для патентів (став доступним переклад з 28 мов країн-членів ЄПВ), а у 2017 році розпочато використання нейронної технології машинного перекладу. Здійснено заміну ECLA на Спільну патентну класифікацію (Cooperativ Patent Classification (CPC)), яку розроблено спільно з Відомством США з патентів і товарних знаків. З’являється прямий зв'язок між даними стосовно патентних сімейств INPADOC та Документами загального цитування або документами CDD (Common Citation Document – CDD). Після запровадження у 2014 році служби Global Dossier, на її платформі надається доступ до матеріалів заявок Патентних відомств Японії, Китаю, Кореї, США. І нарешті у 2018 році стає доступною нова функція інтелектуального пошуку («Smart Search»), яка дозволяє здійснювати повнотекстовий пошук за ключовими словами у будь-якій частині патентного документа (назві, рефераті, описі та формулі), використовуючи новий ідентифікатор поля “extftxt”, а також функція для здійснення пошуку винахідників або заявників за країною їх проживання. Крім того, всі пошукові інтерфейси Espacenet ЄПВ та національних відомств були узгоджені між собою.
Сторінка Espacenet сьогодні
Отже Espacenet, додержуючись ідеології ЄПВ завжди прагне враховувати побажання користувачів і здійснюючи розвиток мережевих ресурсів, активно сприяє популяризації та демократизації патентної інформації. Підсумовуючи пройдений шлях та сучасні здобутки, можна впевнено стверджувати, що Espacenet здійснив «революцію» у сфері вільного доступу до міжнародної патентної інформації.