Забезпечення потреб громадськості України в інформації про об’єкти права інтелектуальної власності є одним з найважливіших напрямів діяльності державної системи правової охорони інтелектуальної власності, реалізація якого забезпечується шляхом вільного доступу до неї, а саме:
1. З жовтня 1999 року функціонує Фонд патентної документації громадського користування (ФГК), який на сьогодні входить до структури відділення патентно-інформаційних послуг, консультацій та сприяння інноваційній діяльності Державного підприємства "Український інститут інтелектуальної власності" (Укрпатент).
ФГК комплектується національною та зарубіжною патентною документацією на оптичних носіях. Інформація про склад ФГК та про його щоквартальні поповнення наводиться на вебсайті Укрпатенту та вебсайті вказаного відділення. Адреса ФГК: бульвар Лесі Українки, 26, м. Київ, 01133, тел. +38 (044) 494-06-90.
2. Створені та постійно актуалізуються Інтернет-ресурси державної системи правової охорони інтелектуальної власності, які доступні на безоплатній основі. Відповідні бази даних та інформаційно-довідкові системи, а також, запроваджена в 2019 році, Спеціальна інформаційна система Укрпатенту (СІС) розміщені на вебсайті Укрпатенту.
СІС надає доступ до відомостей про будь-який об’єкт промислової власності в режимі, максимально наближеному до реального часу. Пошуковий механізм системи, що має універсальний інтерфейс пошуку, забезпечує відкритий та авторизований доступ (з використанням кваліфікованого електронного підпису) до будь-якого документа електронного досьє об’єкта. У СІС реалізовано два пошукових механізми: простий та розширений. Розширений пошук має додатковий пошуковий інструментарій, за допомогою якого можна обмежити пошук за видом об’єкта промислової власності та його правовим статусом.
3. Забезпечується переклад українською мовою нових версій/редакцій міжнародних класифікацій об‘єктів промислової власності (ОПВ) – Міжнародної патентної класифікації (МПК), Міжнародної класифікації товарів і послуг для реєстрації знаків (МКТП), Міжнародної класифікації зображувальних елементів знаків (МКЗЕЗ) та Міжнародної класифікації промислових зразків (МКПЗ).
Необхідно відзначити, що протягом тривалого періоду поточні редакції кожної з міжнародних класифікацій ОПВ переглядалися Всесвітньою організацією інтелектуальної власності (ВОІВ), яка адмініструє міжнародні угоди щодо міжнародних класифікацій, один раз на п’ять років, тому їх нові редакції набували чинності також один раз на п’ять років.
Враховуючи необхідність більш оперативного внесення змін до міжнародних класифікацій, ВОІВ прийняла необхідні стратегічні рішення і змінила строки їх перегляду, а також припинила видання класифікацій друком і публікує їх нові, офіційні версії/редакції виключно в електронному вигляді – на своєму вебсайті. Таким чином, щороку набуває чинності нова версія МПК (з 2006 року), щороку – нова версія чинної редакції МКТП, а раз на 5 років – нова редакція МКТП (з 2013 року). Періодичність перегляду МКПЗ залежить від рішень, які приймаються Комітетом експертів Локарнського союзу, зокрема, за рішенням 13-ї сесії Комітету експертів, з 1 січня 2019 року запроваджена 12-а редакція МКПЗ, а з 1 січня 2021 року буде запроваджена її 13-а редакція, тобто останні дві редакції класифікації були чинними 2 роки. Строк перегляду МКЗЕЗ не змінився і становить 1 раз на 5 років.
Публікація міжнародних класифікацій ОПВ у перекладі українською мовою здійснюється відповідно до стратегії та практики, прийнятої ВОІВ – в електронному вигляді. З метою забезпечення вільного доступу широкого кола користувачів до чинних версій/редакцій зазначених класифікацій у перекладі українською мовою своєчасно створюються відповідні інформаційно-довідкові системи (ІДС), які розміщуються на вебсайті Укрпатенту і доступні на безоплатній основі. У кожній ІДС реалізована можливість доступу до попередніх версій/редакцій класифікацій, які втратили чинність, але можуть використовуватися для інформаційних та навчальних цілей.
Для регулярного інформування широкого загалу користувачів про міжнародні класифікації ОПВ в цілому, а також про введення в дію їх нових версій/редакцій у перекладі українською мовою на вебсайті Укрпатенту функціонує спеціальна рубрика "Міжнародні класифікації об‘єктів промислової власності".
4. З метою сприяння доступу широкого загалу користувачів до безоплатних Інтернет-ресурсів у Рубриці "Гіперпосилання" вебсайту Укрпатенту розміщені та постійно актуалізуються:
- "Перелік зарубіжних баз даних об’єктів промислової власності, до яких надається безоплатний доступ в Інтернеті";
- "Перелік науково-технічних баз даних та довідкових ресурсів, до яких надається безоплатний доступ в Інтернеті".
5. Укрпатент також здійснює випуск патентно-інформаційних продуктів на оптичних дисках, які відповідно до "Переліку платних послуг Державного підприємства «Український інститут інтелектуальної власності»" можна придбати у встановленому порядку.
Оновлено: листопад, 2020